Album: Fela Kuti - The Best of the Black President

Fela Anikulapo Kuti (5 Ekim 1938 - ö. 2 Ağustos 1997), ya da kısaca Fela, Nijeryalı müzisyen, albüm yapımcısı, insan hakları savunucusu.
Fela, Olufela Olusegun Oludotun Ransome-Kuti adıyla orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak Abeokuta, Ogun Eyaleti, Nijerya'da doğdu. Annesi Funmilayo Ransome-Kuti, sömürgecilik anlayışına karşı çıkan feminist bir aktivisttir. Babası olan Reverend Israel Oludotun Ransome-Kuti ise, "Nijerya Öğretmenler Birliği"nin ilk başkanıdır. Kardeşleri olan Beko Ransome-Kuti ile Olikoye Ransome-Kuti'nin her ikisi de Nijerya'nın tanınmış tabiplerindendir. Fela ayrıca, Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk Afrikalı olan Wole Soyinka'nın kuzenidir.

____________________________________________________________

Olufela Olusegun Oludotun Ransome-Kuti (15 October 1938 – 2 August 1997), known professionally as Fela Kuti, Fela Anikulapo Kuti, or simply Fela, was a Nigerian multi-instrumentalist, musician, composer, pioneer of the Afrobeat music genre, human rights activist, and political maverick. He has been called "superstar, singer, musician, Panafricanist, polygamist, mystic, legend." During the height of his popularity, he was often hailed as one of Africa's most "challenging and charismatic music performers."

2010

Funk / Soul / Afrobeat